fbpx

Ердоган: САД ги вооружуваат Курдите во Сирија

-

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ги обвини САД дека ги вооружуваат курдските борци на северот на Сирија, на кои, како што тврди, им испорачале два авиона со оружје.

– Ако мислите дека можете да ја победите Исламска држава со заштитните единици на курдскиот народ и со нивното политичко крило ППК, не можете, затоа што тие се терористичка група – изјави Ердоган за турска телевизија од Њујорк.

Тој наведе дека САД пред три дена од авиони испуштиле товар со оружје во местото Кобане.

Ердоган рече дека прашањето вчера му го поставил на американскиот потпретседател Џо Бајден, кој рекол дека нема сознание за тоа.

САД, кои ги сметаат курдските групи во Сирија за главен стратешки партнер во борбата против Исламска држава, во 2014 година во Кобане исто така испуштија товар со оружје, од кое, според Ердоган, половина завршило во рацете на ИД.

 

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Студентите во октомври треба да ги продолжат стипендиите

Корисниците на правото на студентска стипендија остварено во некоја од изминатите академски години, а кои ги исполнуваат договорните услови за продолжување на истото, од понеделник можат да ги достават...