fbpx

Ердоган: Медиумите се соучесници во убиството на обвинителот

-

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска остро ги критикуваше новинарите, обвинувувајќи ги медиумите дека се соучесници во убиството на обвинителот во Истанбул.

Турската влада бурно реагираше на објавувањето на фотографиите, на кои обвинителот Мехмет Селим Кираз, кога левичарска група го држеше како заложно, е прикажан со пиштол вперен в глава. Владата привремено го блокираше пристапот до „Фејсбук“, „Твитер“ и до „Јутјуб“.

Ердоган, кој повеќепати е критикуван за загрозување на слободата на медиумите, исто така обвини некои новинари дека се „убијци и крадци“.

– Новинарските здруженија што ги отворија своите страници и екрани за терористичка пропаганда, се соучесници во убиството на нашиот обвинител. Во западните земји, кои се сметаат за колевка на демократијата, ваква ситуација никогаш не би се случила. Во тие земји, медиумските институции кои станале орудие на пропагандите на тероризмот и на терористите би биле предмет на формална забрана – рече Ердоган за време на своето редовно неделно обраќање.
Турскиот претседател рече дека некои од луѓето кои се претставуваат како новинари, всушност, се терористи.

– Тие се убијци на полицајци, тие се разбојници кои крадат од банкомати. Тие убиваат војници и тие фрлале бомби – рече Ердоган, додавајќи дека „овие луѓе се терористи“.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Почнаа геомеханичките испитувања за изградба на автопатите на Коридорот 8

Со активности за геомеханичко испитување на земјиштето каде ќе минува алтернативниот пат на автопатот Тетово-Гостивар денеска на терен започнаа со реализација теренските градежни работи за изградба на автопатите на...
Download Best WordPress Themes Free Download
Premium WordPress Themes Download
Download WordPress Themes Free
Download Premium WordPress Themes Free
online free course
download redmi firmware
Download WordPress Themes Free
lynda course free download