Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека е невозможно да се продолжи мировниот процес со курдските милитанти и од парламентот побара на политичарите поврзани со „терористичките групации“ да им се укине имунитетот од кривично гонење.

Коментарот на Ердоган е објавен неколку дена откако турското воено воздухопловство ги гаѓаше позициите на Курдската работничка партија (ПКК) на северот на Иран.

ПКК соопшти дека бомбардирањата ги прават бесмислени мировните преговори, но не објави дека официјално се повлекува од разговорите.