fbpx

ЕП ја ратификуваше спогодбата за асоцијација со Молдавија

-

Европскиот парламент денеска го ратификуваше политичкиот и трговски договор меѓу Молдавија и Европска Унија, пренесува „Радио Слободна Европа“.

За sпогодбата за асоцијација, која Молдавија ја потпиша во јуни годинава, гласаа 535 пратеници, а 94 беа против.

Пред да стапи на сила, спогодбата за асоцијација треба да биде ратификувана од парламентите на сите 28 членки на ЕУ.

Русија е против ваквите договори помеѓу ЕУ и поранешните советски републики, но ЕУ и молдавските власти велат дека на нивното партнерство не треба да се гледа како на провокација за Русија.

Претседателот на молдавскиот парламент, Игор Корман, рекол дека овој договор не е против никого, туку дека е договор во корист на граѓаните на Молдавија.

Апелација досуди условна казна за Мијалков за случајот „Плацевите на Водно“

Апелацискиот суд од Скопје со донесената пресуда ја замени затворската казна за ексдиректорот на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК) Сашо Мијалков со условна осуда, додека ја зголеми затворската...
Download Premium WordPress Themes Free
Free Download WordPress Themes
Premium WordPress Themes Download
Download Premium WordPress Themes Free
udemy course download free
download karbonn firmware
Download Best WordPress Themes Free Download
udemy free download