fbpx

Macedonian soldiers will go on compulsorily NATO missions

-

The Ministry of Defense is preparing a draft law amending the Law on Defense, which define the rules for engagement for our soldiers on NATO missions.

“This draft law will allow the deployment of members of the Republic of North Macedonia outside the territory of the Republic of North Macedonia in NATO operations and missions on a compulsorily basis, as well as uninterrupted deployment and transit through the Republic of North Macedonia to NATO’s forces and capacities” , reads the explanation published on the Single National Electronic Register (ENER).

The main goal of the proposal is the continuation of reforms in the defense of the Republic of North Macedonia.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.