fbpx

Bulgaria fortifies security on border crossings to Macedonia

-

Bulgaria is sending armored vehicles at four border crossings with Macedonia to help its border police to deal with a sudden flow of refugees.

“We want to fortify the border preemptively to help the border police,” explain from the Bulgarian ministry.

A total of 25 soldiers and several armored vehicles have headed to the Bulgarian – Macedonian border crossings, but their number can increase if necessary.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.