fbpx

Austria closes its motorway on the border with Hungary

-

The A4 motorway was closed this morning in Austria due to safety reasons, as it is very close to the border, while dozens of migrants were on the road to Vienna, said a police spokesman in the eastern region of Burgenland.

Around 8,000 people entered Austria yesterday and a further 3,600 at midnight, added the spokesman.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.