fbpx

ЕЛЕМ го поништи тендерот за „Рајска градина“ во општина Аеродром

-

Државната компанија „Електрани на Македонија“ (ЕЛЕМ) го поништи тендерот за избор на фирма за изградба на проектот „Рајска градина“ во општината Аеродром.

Денеска на интернет-страницата на електронскиот систем за јавни набавки беше објавено известување дека јавната набавка е поништена, а во образложението како прачина за нејзиното поништување е наведено дека „се поднесени прифатливи понуди кои не можат да се споредат поради различниот пристап во техничките или финансиските понуди“.

Засега нема информации дали и кога ќе се објави нов тендер за реализација на проектот „Рајска градина“.

„Јавната постапка за избор на изведувач за изградба на Рајски парк е поништена поради процедурални причини. АД „Електрани на Македонија“ нема финансиски импликации кон други субјекти повразни со овој предмет, а низ органите на компанијата дополнително ќе се одлучува за понатамошните активности и за идниот статус на проектот“, велат од ЕЛЕМ, пренесува „Телма“.

Идејата за изградба на рајска градина во општината Аеродром, која треба да се простира на површина од 15 хектари и ќе чини 14 милиони евра, во 2012 година ја најави тогашниот премиер и актуелен лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. Идејното решение, кое го изработи фирмата „Архитектоника“, беше избрано од Општина Аеродром, а ЕЛЕМ во март годинава доби задача да го спроведе тендерот за избор на фирма што ќе го гради паркот.

Рајската градина, според проектот, треба да има декоративни елементи во стилот неокласицизам, павилјон, летниковец, статуи и скулптури во фонтани.

Проектот „Рајска градина“ предизвика реакции кај опозицијата и граѓанските организации кои бараа тој веднаш да биде запрен.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Многу жртви во Источна Европа по првиот обилен снег

Обилните снежни врнежи оваа недела во првиот голем студен бран сезонава низ источноевропските држави резултираа со бројни жртви и оставија илјадници градови и села без струја. Во Молдавија, изминатиот викенд...