Вчера во 20.45 на булевар Јане Сандански на приземјево станбена зграда настанал пожар во стан откако експлодирала мала плинска боца за варење кафе, информираат од МВР.

Од пожарот, изгореници на нозете добила Т.З. (72) и со возило на брза помош била пренесена во Градската општа болница „Св.Наум Охридски“, од каде била пренесена во Ургентен центар – „Мајка Тереза“ каде ѝ биле констатирани изгореници од втор степен на долните екстремитети и била задржана на понатамошно лекување.

Во 22.30 часот, противпожарна екипа го изгаснала пожарот.

Увид ќе се изврши во текот на денешниот ден.