Едно лице го загуби животот во тешка сообраќајна незгода што синоќа во 20.30 часот се случи на магистралниот пат Струга – Ќафасан во близина на селото Радолишта. Од здобиените повреди, на самото место почина Елван А.(69) од струшкото село Радолишта.

Неговата смрт, на местото на настанот била констатирана од медицинска екипа од Општа болница во Струга.

Поради неприлагодена брзина кон условите и состојбите на патот, сега починатиот изгубил контрола врз возилото, кое го управувал, преминал на спротивната страна од патот, излетал надвор од коловозот и удрил во дрво.

Во друг случај, едно лице доби тешки телесни повреди во сообраќајната незгода што синоќа во 16.45 часот се случи во близина на бензиската пумпа „Навис“ во Охрид.

Во несреќата, со тешки телесни повреди доби Г.К.(62) од Охрид, кој во критичниот момент го преминувал коловозот на место каде нема обележан пешачки премин. Притоа, врз него налетало патничко моторно возило марка „рено еспејс“ со охридски регистарски ознаки.

Поради сериозноста на повредите, пешакот Г.К. итно е префрлен во Општата болница во Охрид каде е задржан на понатамошно лекување.