Едно лице е повредено во експлозија во главниот тајландски град Бангкок, предизвикана од т.н. пинг-понг бомба, скриена во пластична кеса, соопшти полицијата.

– Пластичната кеса во која била сместена малата импровизирана експлозивна направа, била скриена во грмушка, а кога работниците од комунална хигиена ја собрале и ја отвориле, таа експлодирала – соопшти претставник на полицијата.

Експлозијата се случила еден ден откако властите објавија дека уапсиле лице кое е осомничено дека е поврзано со експлозијата во воената болница што се случи пред еден месец, а при која беа ранети повеќе од 20 лица.