Парламентарните политички партии утре, по три месеци пауза и преговори, ќе ја продолжат конститутивната седница на Собранието, која почна на 30 декември минатата година, а беше прекината затоа што партиите немаа договорено парламентарно мнозинство и не можеа да изберат претседател на законодавниот дом.

Според собраниската агенда, за утре во 12 часот е закажано продолжението на конститутивната седница, а како единствени две точки на дневен ред се предвидени изборот на членовите на Комисијата за избори и за именувања и избор на претседател на Собранието.

Партиите по неколку дена преговарање одлучија Комисијата за избори и за именувања да има шест членови од ВМРО-ДПМНЕ, пет од СДСМ, ДУИ и Беса да имаат по еден член, а претседател да биде Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ.

Димовски најави дека утре единствена точка по која Собранието ќе расправа и ќе одлучува е изборот на составот на Комисијата за прашања на избори и на именувања.

– Потоа, според процедурата, треба да се свика седница на Комисијата за прашања на избори и на именувања, таму да се разгледаат еден, два, три, десет или сто предлози за претседател на Собранието и утврдениот предлог од Комисијата да се достави до претседавачот на конститутивната седница, и тогаш тој ќе може да свика седница за избор на претседател на Собранието – изјави Димовски, без да каже дали тие како партија ќе имаат свој предлог за претседател на Собранието.

Пред два дена, портпаролот на ДУИ, Бујар Османи, изјави дека Талат Џафери ќе биде кандидат за претседател на Собранието, за кој кажа дека има поддршка од парламентарното мнозинство.

Вчера на новинарско прашање дали СДСМ ќе предложи кандидат за претседател на Собранието или ќе го поддржи кандидатот на ДУИ, Јагода Шахпаска рече дека утре на продолжувањето на конститутивната седница на Собранието ќе биде соопштено она што претставува договор на 67 пратеници од новото парламентарно мнозинство околу кадровското решение за нов претседател на Собранието.

Раководството на Беса нема да го поддржи кандидатот на ДУИ за претседател на Собранието, Талат Џафери, и одлучи да предложи свој кандидат за собраниски спикер. Портпаролот на оваа партија, Орхан Муртезани, не открива имиња, но според неофицијални информации од партијата, тоа ќе биде Африм Гаши или Фадил Зендели.

– Движењето Беса не донесе одлука за поддршка на Талат Џафери за собраниски спикер. Последната одлука на централното раководство на Движењето Беса е и ние да предложиме свој кандидат за претседател на Собранието. Додека нема поинаква одлука од раководството, ние остануваме на ставот да имаме свој кандидат за таа функција – изјави Гаши.

Претседател на Собранието според Уставот и деловникот се избира и изгласува со мнозинство од 61 глас од пратениците.