fbpx

ДЗС: Пожарите во Малешевијата целосно ставени под контрола, романскиот авион гаснел кај Раовиќ

-

Шумските пожари што опустошија големи површини во близина на Пехчево и Берово се целосно ставени под контрола, соопшти предмалку Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС).

Во последниве два дена посебно беше опасен пожарот што се закануваше на малешевското село Будинарци, но според информацијата што на прес-конференцијата претпладнево ја соопшти Стојанче Ангелов, директорот на Центарот за управување со кризи (ЦУК) и според најновата потврда објавена на Фејсбук-страницата на ДЗС, избегната е опасноста пожарот и понатаму да се шири.

Инаку, според ДЗС, авионот Ц-27 Спартан на романското воено воздухопловство, кој е специјализиран за гаснење пожари, денеска дејствувал над с. Раовиќ, општина Сарај, при што фрлал 6 тонски кеси со вода во форма на падобран-бомб,а кои се распрскуваат врз огнот.

На терен кај Раовиќ се тимовите на ДЗС со 13 лица, Доброволното ПП друштво „Бајрам Мифтари“ со 5 пожарникари и 22 припадници на АРМа.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

ЕУ ги повика социјалните мрежи да ги означуваат содржините генерирани од вештачка интелигенција

Компаниите за социјални медиуми, вклучувајќи ги и Гугл и Фејсбук, беа повикани од ЕУ „веднаш“ да започнат со етикетирање на содржините и фотографиите генерирани од вештачка интелигенција, како дел...
Free Download WordPress Themes
Free Download WordPress Themes
Download WordPress Themes Free
Download Best WordPress Themes Free Download
free online course
download intex firmware
Download Nulled WordPress Themes
udemy free download