fbpx

ДЗС ја повлекува механизацијата од поплавените подрачја

-

Шабан Салиу, директорот на Дирекцијата за заштита и за спасување (ДЗС), ќе ги повлече сите 96 камиони и багери што биле ангажирани во расчистување на поплавените региони.

Салиу, на прес-конференцијата во Стајковци, рече дека ДСЗ досега исчистила улици, канали и речни корита во должина од 8,6 километри, дезинфицирале и дератизирале 447 објекти, исчистиле 67 септички јами, а испумпале вода и кал од вкупно 53 куќи. Во оваа акција на ДЗС биле вклучени 3.400 работници.

Преку ДЗС ангажирани биле 19 фирми. Салиу изрази сочувство на семејствата на настраданите во поплавата и рече дека сè уште се трага по 16-месечното бебе.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Д-р Жан Митрев не измислил лек за подобрување на видот

Не е вистина дека посочениот „лек“ О капс го измислил д-р Жан Митрев, ниту го препорачува, ниту има докази дека го подобрува видот, како што се тврди во објавата....