fbpx

Двегодишно дете ја убило мајка си во продавница на „Волмарт“ во САД

-

Двегодишно дете ја застрелало и ја убило својата 29-годишна мајка со пиштол што го нашло во нејзината чанта, додека пазарале во продавница на „Волмарт“ во малото гратче Хејден, соопштила полицијата на сојузната американска држава Ајдахо, пренесуваат светските медиуми.

Од канцеларијата на шерифот на областа Кутенаи, изјавиле дека мајката, Вероника Рутлиџ, пазарувала со нејзиниот син и со уште три други деца, кога момчето, кое седело во кошничката за пазарење, го нашло пиштол и ја застрелало својата мајка.

Портпаролот на локалната полиција изјавил дека жената, која е од градот Блекфут во Југоисточен Ајдахо, имала дозвола за носење оружје. Таа била во посета на роднини во Хејден.

Од канцеларијата на шерифот рекле дека двегодишното дете посегнало во чантата на мајка си и го зело пиштолот со мал калибар, кој истрелал еднаш. „Станува збор за многу трагичен инцидент“, додале од полицијата.

Стрелањето се случило во близина на одделот за електронска опрема во продавницата. Полицијата ги прегледала снимките од камерите во продавницата за да утврди дека станува збор за несреќен случај.

Во ноември, оваа година, жена во Оклахома беше фатално застрелана од нејзниот тригодишен син со полуавтоматски пиштол. Тогаш полицијата изјави дека детето го зело пиштолот додека неговата мајка ги менувала пелените на другото дете.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Студентите во октомври треба да ги продолжат стипендиите

Корисниците на правото на студентска стипендија остварено во некоја од изминатите академски години, а кои ги исполнуваат договорните услови за продолжување на истото, од понеделник можат да ги достават...