fbpx

Две лица во црна облека им се заканиле на вработени во тетовски „Водовод“, полицијата го истражува случајот

-

Министерството за внатрешни работи нема евидентирано лица во црни униформи кои легитимираат граѓани, туку е евидентирана само пријава дека две непознати лица им се заканиле на работници на тетовски „Водовод“ да запрат со работата, изјавил во телефонски разговор за телевизија „Телма“, заменик министерот за внатрешни работи, Земри Ќамили.

Тој нагласил дека е лошо пренесена негова изјава од страна на порталот на албански јазик „Журнал“.

– Не сум кажал дека има вооружени патроли ниту, пак, од мои зборови е извлечен насловот на „Журнал“, „Црни униформи без обележја во Тетово“ – изјави Ќамили.

Во изјава за телевизијата „Алсат-М“, заменик министерот потврдува дека зад настанот во близината на Тетово не се кријат униформирани лица.

– МВР излезе на местото на случката. Двајца работници на тетовскиот „Водовод“ биле оневозможени да работат од страна на две непознати лица. Министерството работи на расчистување на случајот, но не станува збор за црни униформи ниту, пак, за какви било униформи – изјави Ќамили, додавајќи дека информациите што ги објавуваат социјалните мрежи и дел од медиумите немаат врска со реалноста.

Портпаролот на МВР, Иво Котевски, вели дека станува збор за погрешно информирање на дел од медиумите.

– МВР евидентира пријава од граѓани во која се вели дека забележале лице во црна облека. Министерството постапи по пријавата, излезено е на лице место и не е констатирано ништо, истрагата не е завршена. Кога полицијата би евидентирала таков случај, бездруго би презела акција за приведување на такви лица. Доколку бидат забележани лица кои си зеле за право да легитимираат или изигруваат некаква власт бездруго ќе бидат приведени – изјави Котевски за „Телма.

Телевизијата „Алсат-М“ денеска објави снимен видеоразговор преку интернет со Хамди Ндрецај од Урошевац, кој се претставува како командант Пантер. Тој тврди дека околу 250 лица на таканаречената гарда на Илирида патролираат на Шара и во Полог, како и на влезот од Арачиново и во дел од скопскиот регион.

– Патролите се лесно вооружени и засега нема инциденти – изјави Ндрецај за „Алсат-М“.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

„Костал Македонија“ ќе вложи 50 милиони евра во фабрика за полначи на електрични возила

„Костал Македонија“ ќе инвестира нови 50 милиони евра во изградба на фабрика за производство на полначи за електрични и хибридни возила во периодот од јули 2023 до декември 2026...
Free Download WordPress Themes
Download WordPress Themes
Premium WordPress Themes Download
Download WordPress Themes Free
udemy course download free
download lava firmware
Download WordPress Themes
download udemy paid course for free