Две лица биле повредени во експлозија на бомба поставена под џип во белрадската населба Банево Брдо, пренесуваат српските медиуми.

Од силната експлозија, возачот на џипот излетал од возилото.

Иако првичните информации беа дека во експлозијата едно лице го загубило животот, сепак од итната медицинска помош дополнително соопштиле дека нема загинати.

Очевидци изјавиле дека експлозијата се случила кога возачот влегол во џипот и го ставил во погон. Од силната експлозиција тој излетал низ ветробранското стакло на возилото.

Со тешки повреди, возачот бил пренесен во болница.

Покрај него, било повредено уште едно лице, кое најверојанто било погодено од некој од деловите од возилото по експлозијата.