Два воени хеликоптери денеска се судрија во воздух над брегот на Хаваи, јавуваат американските медиуми.

Вкупно 12 патника летале во хеликоптерите, а се судриле на северниот брег на островот Оаху, јавува американската крајбрежна стража.

Спасувачките екипи воочиле оган на површината на морето, каде лебделе и остатоци од хеликоптерите. Во морето имало и празен сплав за спасување. Крајбрежната стража и понатаму трага по преживеани, а помош им пружаат и маринците и пожарникарите од Хонолулу.

Потрагата дополнително е отежната поради големите бранови и силните струи.