fbpx

Дуке Бојаџиев на концерт со Македонска филхармонија

-

Македонскиот композитор Дуке Бојаџиев, на 13 февруари ќе одржи концерт заедно со оркестарот на Македонска филхармонија. Публиката ќе има можност да ужива во несекојдневна и атрактивна програма, насловена „Сон, верба, љубов“.

Концертот ќе се одржи во Македонска опера и балет во 20 часот, под диригентската палка на маестро Борјан Цанев, а на сцената заедно со Бојаџиев, кој ќе свири на пијано, ќе застанат и вокалот Крсте Роџевски, кларинетистот Исмаил Лумановски и перкусионистот Матијас Кунцли. Дуке Бојаџиев, како и останатите музичари, веќе долги години живеат и творат во центарот на светската култура, Њуjорк.

 

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Д-р Жан Митрев не измислил лек за подобрување на видот

Не е вистина дека посочениот „лек“ О капс го измислил д-р Жан Митрев, ниту го препорачува, ниту има докази дека го подобрува видот, како што се тврди во објавата....