Поранешниот турски премиер, Ахмет Давутоглу, на денешната средба со претседателот на Демократската унија за интеграција (ДУИ), Али Ахмети, во Скопје, рекол дека Ахмети е клучен фактор за стабилноста на Македонија и на регионот, земајќи предвид дека Албанците живеат во шест држави низ регионот и се главна оска на стабилноста на Балканот, соопшти ДУИ.

Претседателот на партијата на средбата со Давутоглу, кој е актуелен пратеник во турското Собрание, зборувал за заложбите на ДУИ за политичката стабилност на земјата, добрите меѓуетнички односи, добрососедството, интеграцијата во НАТО и во Европската Унија, стои во соопштението од ДУИ.

Давутоглу пристигна во работна посета на Македонија вчера и беше пречекан од министерот за странски инвестиции, Аднан Ќахил.

Денеска треба да се сретне со претседателот Ѓорге Иванов и со премиерот Зоран Заев, а ќе има средба и со министерот Ќахил.

Во рамки на тридневната посета на Македонија, Давутоглу утре ќе се обрати на панел-дискусијата „Перцепцијата на Република Турција во Република Македонија“, во организација на Здружението на дипломирани студенти од Турција.