Тринаесет лица загинаа, а десетици се ранети откако граната истрелана од минибус погоди трамвајска станица во донецката населба Ленински, јавуваат руските медиуми.

Гранатирањето се случува неполн ден откако Русија и Украна синоќа постигнаа договор за повлекување на тешкото вооружување на 15 километри од демаркационата линија, која е утврдена со септемврискиот договор од Минск.