fbpx

Доналд Трамп стави потпис на санкциите за Русија

-

Американскиот претседател Доналд Трамп го потпиша законот со кој се воведуваат санкции за Русија поради мешање во минатогодишните американски избори, а санкции се предвидени и за Иран и за Северна Кореја.

Членовите на Конгресот речиси едногласно се изјаснија за легислативата, што им овозможи да отстранат секаква шанса за вето од претседателот.

Законот поставува нови ограничувања за американските компании што работат со руски енергетски компании и ги кодифицира санкциите поставени од поранешниот претседател Барак Обама.

Законот што Трамп го потпиша беше карактеризиран во една од изјавите на претседателот како испраќање јасна порака до Иран и до Северна Кореја дека американскиот народ нема да толерира опасно и дестабилизирачко однесување.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Три лица загинаа во сообраќајна несреќа на автопатот Свети Николе-Штип

Тројца загинати е епилогот од денешната сообраќајна несреќа што се случи на автопатот Свети Николе-Штип во близина на наплатната рампа „Кадрифаково“. Како што информираат од МВР, незгодата се случила...