fbpx

Доналд Трамп ќе се кандидира за претседател на САД

-

Американскиот милијардер Доналд Трамп најави дека во рамки на Републиканската партија ќе се кандидира за претседател на САД на изборите што треба да се одржат идната година.

– Со големо задоволство, ве информирам дека ќе се кандидирам за претседател на САД. Заедно можеме да направиме оваа земја повторно да биде голема – изјави 69-годишниот Трамп на приемот во својата кула на Менхетен во Њујорк.

Трамп, чие богатство се проценува на девет милијарди долари, веќе неколкупати претходно најавува дека ќе се кандидира за претседател, но тоа никогаш официјално не го направил.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Американскиот новинар Еван Гершковиќ осуден на 16 години затвор во Русија

Новинарот на американскиот „Волстрит журнал“ Еван Гершковиќ денеска во Русија беше осуден на 16 години затвор за шпионажа кое се верува дека е политички мотивирано. Руското обвинителство побара тој...