fbpx

Домаќинствата во јануари потрошиле 14 отсто помалку струја од лани

-

За 14 отсто домаќинствата ја намалиле вкупната потрошувачка на електрична енергија во јануари, покажуваат податоците од Електродистрибуција со кои располага Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕВУ).

Според информациите, вкупната потрошувачка на домаќинствата минатиот месец изнесувала над 349 гигаватчасови, додека истиот месец минатата година била потрошена поголема количина на струја – 408 гигаватчасови.

Претседателот на РКЕВУ, Марко Бислимоски, вели дека откако од јануари на сила стапи новата цена на електрична енергија која е за 99,2 отсто од домаќинствата е пониска, продолжува трендот на рационално користење на струја.

„Секој месец ги анализираме податоците и ги мериме ефектите од блок тарифите. Во прилог се и временските услови, но факт е дека домаќинствата рационално ја користат електричната енергија, па така во јануари потрошувачката на домаќинствата е намалена за 14 проценти, споредбено со истиот период минатата година“, изјави Бислимоски.

Од први јануари Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука цената на елетричната енергија да се намали за 20,15 отсто, за над 70.000 мали фирми кои се на регулираниот пазар, додека цената за домаќинствата за првиот блок се намали за 4,11 проценти.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Aкадемската фела избира нов ректор на УКИМ, резултатите ќе се знаат попладнево

Редовни, вонредни професори, доценти и студенти - членови на универзитетски студентски собранија на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ денеска избираа прв човек на најстарата високообразовна институција во државата. Право...
Download WordPress Themes
Download Premium WordPress Themes Free
Premium WordPress Themes Download
Download Nulled WordPress Themes
online free course
download huawei firmware
Download WordPress Themes Free
udemy paid course free download