Авиокомпанијата „Туркиш ерлајнс“ соопшти дека поради дојава за бомба, темелно е пребаран авионот кој од истанбулскиот аеродром „Кемал Ататурк“ требал да полета за турскиот град Кајсери.

По истрагата утврдено е дека дојавата била лажна.

Авионот на летот ТК2014 со 133 патници се подготвувал да полета кон Кајсери, кога на екипажот му било наредено да го врати авионот за да му биде извршен претрес.

„Процедурата е завршена и заклучено е дека предупредувањето било лажно“, стои во соопштението на „Туркиш ерлајнс“.