Авион на германската авиокомпанија „Јуровингс“, кој од Келн летал за градот Салалаха во Оман, принудно слетал во Кувајт поради закана од бомба.

Кувајтската државна агенција „Куна“ јави дека во авионот „ербас а330-203“ имало 299 патници и членови на екипажот и дека бил евакуиран за да се изврши потрага.

Кувајтската агенција за цивилна авијација соопшти дека истражува за што точно станува збор.

„Авионот принудно слета на меѓународниот аеродром во Кувајт поради сомневање дека во леталото може да има бомба. Се врши прелиминарна истрага за да се утврди дали во авионот има експлозив“, соопшти агенцијата.