fbpx

Договор за грант од 8,2 милиони долари меѓу САД и Северна Македонија, во фокусот се корупцијата, конкурентноста и учеството на младите

-

Договор за грант за партнерство за развој во висина од 8,2 милиони долари, денеска потпишаа министерот за финансии Фатмир Бесими и претставникот на Канцеларијата на УСАИД во земјава, Ерик Јановски. Грантот ќе биде насочен кон три главни цели, јакнење на конкурентноста на компаниите, зголемено учество на младите во општеството и намалување на корупцијата во државата.

„Овој договор меѓу РСМ и САД има длабоко значење за нашата земја затоа што е потврда за партнерството меѓу двете држави. Кога станавме членка на НАТО постигнавме историски напоредок, а сега ни претстои клучен период клучен за справување со предизвиците на ковид пандемијата, но и остварување на агендата за  економски развиена, стабилна, мултиетничка демократија. Договорот за грант за партнерство за развој од 8,2 милиони долари кој е наменет за јакнење на конкурентноста, зголемено учество на младите во општеството и намалена корупција, се исто така и цели од програмата на Владата за забрзан и одржлив раст, кои вклучуваат владеење на правото, сузбивање на корупцијата, конкуреност на приватниот сектор, здрава животна средина, инвестиции во човечкиот капитал и друго“, рече Бесими, кој потсети дека од 1993 година досега, САД во РСМ, преку УСАИД, има инвестирано околу 830 милиони долари за разни програми за развој на земјата.

Денешниот договор означува една нова фаза на соработка на САД со Владата, како што оцени Јановски, а вистинската цел на 8,2 милиони долари кои се планирани во наредните 5 години, е да се стави крај од потребата за таква поддршка.

„Наша заложба е земјата во свои раце да ги земе приоритетите за развој, што побрзо, и да не се потпира на странска поддршка. САД инвестира, за да ги мобилизира земјите да ги остварат своите развојни цели. Во фокусот на овој договор се трите приоритети, зголемена конкуреност, младинско учество во општеството и намалување на корупцијата, и сето тоа ќе се спроведува во партнерство со компаниите и граѓаните и ќе има отчетно трошење на парите“, рече Јановски, додавајќи дека секаде во светот корупцијата е најголем предизвик, па токму затоа со новиот договор таа е ставена во центарот, бидејќи влијае врз секој сектор во државата и врз владеењето на демократијата.

Амбасадорката на САД, Кејт Мари Брнз, изјави дека овој денешен договор се издвојува од сите останати, затоа што е сигнал на партнерство и нови релации, поради членството на РСМ во НАТО, што е од големо значање за државата во периодот кој следи. „Владата на РСМ треба да биде лидер во идните процеси на соработка со САД, од каде ќе ја има поддршката. Борбата со корупцијата, економскиот развој и вклученоста на младите во процесите, се предизвиците со кои треба да се изборите, за да се реализираат целите за влез на земјата во ЕУ“, рече Мари Брнз.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.
Спајдермен Мајлс Моралес слика од Clutchpoints

Квалитетни нови игри беа најавени на настанот PlayStation Showcase 2023

Пред неколку дена излегоа голем број трејлери за нови добри игри на настанот Playstation Showcase 2023. Решивме да ги издвоиме најинтересните игри и да ви ги презентираме:    Immortals of Avenum  Оваа...
Premium WordPress Themes Download
Download Nulled WordPress Themes
Free Download WordPress Themes
Premium WordPress Themes Download
free online course
download mobile firmware
Download WordPress Themes Free
online free course