fbpx

Доделени новинарските награди од ЗНМ

-

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) денеска ги додели новинарските награди на Соња Колевска-Делевска од СДК.мк за најдобра истражувачка сторија, на Јадранка Костова од Фокус за животно дело и на Убавка Јаневска и Данела Саздова од Дума.мк за известување на теми од локално и регионално значење.

Новинарската Соња Колевска-Делевска ја доби наградата „Јашар Еребара“ за нејзиниот серијал од текстови за младиот Тони Сали, лице без државјанство, кое минатата година почина откако цела деценија водеше битка за да добие матичен број и извод на родени.

Жирито информираше дека оваа година пристигнале 47 апликации за наградите што ги доделува ЗНМ, од кои 27 биле за наградата за истражувачко новинарство.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Од денеска не важат замрзнатите цени на дел од основните прехранбени продукти

Владината одлука за замрзнување на цените за дел од основните прехранбени продукти престанува да важи од денеска. Министерот за економија Крешник Бектеши пред два дена изјави дека нема да ја...
Download WordPress Themes
Premium WordPress Themes Download
Download Best WordPress Themes Free Download
Download Nulled WordPress Themes
free download udemy paid course
download coolpad firmware
Download Premium WordPress Themes Free
free download udemy paid course