fbpx

Доделени наградите „13 Ноември“

-

Во рамки на свеченоста, градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, на добитниците на признанието „13 Ноември“ на Град Скопје, за 2014 година, им ги врачи наградите.

Годинешни добитници на наградата „13 Ноември“ на Град Скопје за 2014 година се: од областа на науката и здравствената заштита  Илија Велев и Африм Османи, од областа на образованието и на воспитувањето – Ѓулумсев Касапи, од областа на културата и на публицистиката – Симон Беличанец и Стојан Тарапуза, од областа на уметноста – Славица Петровска Галиќ и Дејан Пројковски, од областа на спортот – Бранислав Давитковски и ученици и студенти – Маја Бошковска и Вејчеслав Поповски.

По повод одбележувањето на 70-годишнината од 13 Ноември, Денот на ослободувањето на Скопје, во НУ Македонски народен театар се одржа музичко-сценската изведба „Скопје слободно чекори напред“.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Рускиот наратив на Советот на ОБСЕ во Скопје: Запад е виновен за сè

Советот на министри на ОБСЕ во Скопје, на кој се решаваше за натамошното постоење на организацијата, беше подиум на кој Москва „блесна“ со своите дезинфо наративи и ја потврди...