fbpx

Дизелот поскапува за 2 денара, цената на бензините не се менува

-

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија денеска донесе одлука за поскапување на дизел горивото за 2 денара. Цената на бензините и на екстра-лесното масло за домаќинство остануваат непроменети.

Дизелот од полноќ ќе чини 109,5 денари за литар.

Од Регулаторна одлуката за поскапувањето ја оправдуваат со покачувањето на референтните цени на дизелот на светскиот пазар за 1,078 отсто. Истовремено, иако референтните цени за бензините на светскиот пазар се намалени за 2,407 отсто во однос на последната пресметка на 13 јуни, Регулаторна реши да не ги менува нивните цени.

„И мојот идентитет постои“ – се одржа Маршот за видливост на трансродовите лица

Под мотото „И мојот идентитет постои“, граѓани и активисти вчера попладне по петти пат во земјава маршираа за видливост на трансродовите лица. Маршот го организираше граѓанската иницијатива за заштита...
Premium WordPress Themes Download
Premium WordPress Themes Download
Download Nulled WordPress Themes
Download Premium WordPress Themes Free
download udemy paid course for free
download redmi firmware
Download WordPress Themes
udemy paid course free download