fbpx

Дизелот поевтинува за 2 денара, бензините остануваат на старата цена

-

Според најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија (РКЕВУ) донесена денеска, од ноќеска дизелот ќе се продава за 2 денара по литар пониска цена отколку досега. Екстра-лесното масло за домаќинство поевтинува за 2,5 денара по литар.

Од полноќ, горивата ќе се продаваат по следниве, највисоки зацртани цени.

– Моторен бензин – ЕУРОСУПЕР БС – 95 = 84,5 денари/литар
– Моторен бензин – ЕУРОСУПЕР БС – 98 = 87 денари/литар
– Дизел гориво – ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) = 90 денари/литар
– Масло за горење – Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) = 86,5 денари/литар
– Мазут М-1 НС =- 50,391 денари/килограм

Некои продавачи на горива, според одлуката на РКЕВУ, горивата може да ги продаваат и по пониска цена.

Само 6,5 отсто од барањата за изводи во 2022 година граѓаните ги пополниле во електронска форма [инфографик]

Само 6,5 отсто од барањата поднесени од граѓаните за издавање на извод од матична книга на родени, умрени или венчани се во електронска форма, додека останатите се поднесени лично,...
Free Download WordPress Themes
Download Nulled WordPress Themes
Download Best WordPress Themes Free Download
Download Best WordPress Themes Free Download
online free course
download xiomi firmware
Download WordPress Themes
udemy free download