fbpx

Димитров од 16 до 18 јануари во посета на Турција

-

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров од 16 до 18 јануари ќе престојува во работна посета на Турција, информираат од МНР.

Димитров ќе се сретне со својот турски колега Мевљут Чавушоглу, со министерот за одбрана, Хулуси Акар како и со други високи државни претставници на Турција. Тој ќе има средба и во Големото народно Собрание на Република Турција.

„Во фокусот на средбата со министерот Чавушоглу, ќе биде зајакнувањето на севкупните билатерални односи, унапредувањето на заемната соработка, како и размената на ислења за повеќе актуелни регионални прашања. Се очекува, министрите Димитров и Чавушоглу да го потпишат Меморандумот за соработка меѓу министерствата за надворешни работи на Република Македонија и Република Турција за соработка во областа на информатичките технологии и дипломатските архиви“, соопштуваат од МНР.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

На свадба пукал со автоматска пушка, го пренесувале на Фејсбук

СВР Велес - Отсек за недозволена трговија со дрога и оружје поднел кривична пријава против Б.Д.(24) од селото Долно Јаболчиште во општина Чашка, поради постоење основи на сомнение за...