fbpx

Димитров и Коѕиас очекуваат „иницијална рамка“ за решавање на спорот за името

-

Министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕиас на денешната средба која се одржала во Солун, изразиле заедничко очекување дека претстојниот состанок на 17 јануари, медијаторот Метју Нимиц „ќе стави на маса инцијална рамка со која суштински ќе се напредне во надминувањето на разликата околу името“, се наведува во соопштението кое е усогласено со двете министерства за надворешни работи.

„Димитров и Коѕиас разговараа за методологијата, за пристапот на двете страни, како и за рамката на процесот за надминување на разликата околу името, и се сложија да имаат подиректна улога во разговорите со цел надминување на разликата околу името“, се вели во соопштението.

Шефовите на дипломатиите на двете земји размениле и мислења поврзани со мерките за градење доверба и други подготовки околу „следните средби на високо политичко ниво меѓу двете земји“.

Средбата, како што се вели, се одржала во рамките на воспоставениот дијалог и консултации меѓу двете земји за зајакнување на транспарентноста и меѓусебната доверба.

Димитров и Коѕиас, имале, како што се наведува, добар разговор, фокусиран на унапредувањето на билатералните односи и соработката во поширок контекст, поврзано со тековните мерки за градење доверба.

ВМРО-ДПМНЕ и Левица со амандмани против покачување на платите на судиите и обвинителите

ВМРО-ДПМНЕ и Левица денеска со 4.500 амандмани ги блокираа четирите закони кои предвидуваат покачување на платите на судиите и јавните обвинители, како и на судскиот и обвинителскиот совет. Предлог-законите...
Download Nulled WordPress Themes
Download Best WordPress Themes Free Download
Free Download WordPress Themes
Download WordPress Themes Free
udemy course download free
download samsung firmware
Download WordPress Themes
udemy free download