fbpx

Димитар Николов-Таки е новиот директор на фестивалот „Браќа Манаки“

-

Друштвото на филмски професионалци на Македонија за нов директор на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ го избра Димитар Николов-Таки. Конкурсот за избор на нов директор траеше од 6 до 18 февруари.

На Собранието на филмски профеционалци освен новиот директор, избрани беа и нови членови на Управниот одбор.

Продуцентот и дистрибутер Димитар Николов-Таки е првиот човек на дистрибутерската куќа „КТ – филм и медиа“ и продуцент на играниот филм „Тајната книга“.

Претходно во три мандати по две години директорка на фестивалот „Браќа Манаки“ беше Лабина Митевска.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

На свадба пукал со автоматска пушка, го пренесувале на Фејсбук

СВР Велес - Отсек за недозволена трговија со дрога и оружје поднел кривична пријава против Б.Д.(24) од селото Долно Јаболчиште во општина Чашка, поради постоење основи на сомнение за...