fbpx

ДИК утре ќе расправа по пријавите од граѓани за недоследностите во избирачкиот список

-

Државната изборна комисија (ДИК) утре, во 16 часот, ќе одржи јавна седница на која ќе се расправа за пријавите од граѓани за сомнителни случаи и записи во електронскиот избирачки список што стигнале и биле примени од ДИК.

Како што информираат од ДИК, известувањата што ги примиле се однесувале на следните забелешки:

  • Лицето не е државјанин на Република Македонија;
  • Лицето не поседува важечка лична карта или патна исправа;
  • Лицето нема наполнето 18 години;
  • Лицето е на привремена работа или престој во странство, со последно живеалиште на дадената адреса;
  • Лицето има живеалиште на друга адреса на територијата на Република Македонија, а претходно имало живеалиште на дадената адреса;
  • Лицето нема живеалиште на територијата на Република Македонија;
  • Лицето не живее на таа адреса, а нема податок дали има живеалиште на територијата на Република Македонија;
  • На лицето му е одземена деловната способност;
  • Лицето е починато.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Спасовски: Наместо амнестија, повеќе затвори

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски смета дека законот за амнестија се носи во несоодветен момент, како и дека со опфатот што е најавен нема да допринесе значително за...