fbpx

ДИК: Излезноста до 18.30 часот е 39,71 проценти

-

Претседателот на Државната изборна комисија (ДИК), Оливер Дерковски, информираше дека до 18.30 часот на гласање излегле 39,71 проценти од гласачите или од обработени 91,54 проценти 662.827 односно со целосна обработеност на податоците би биле 700.000 гласачи

Општини со најголема излезност се Аеродром (46,9 проценти), Битола (45,69), Гевгелија (58,24 проценти), Ѓорче Петров (44,58 проценти), Кавадарци (53 проценти), Карпош (49,89 проценти), Кратово (56,19 проценти), Неготино (57,47 проценти), Новаци (60,12 проценти).

Општина со најмала излезност е Боговиње со 17,9 проценти.

Од 14 поднесени приговори, еден е прифатен за остварување на право на глас, а се однесуваат на проблеми со лични документи.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Претседателот Стево Пендаровски на инаугурацијата на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган

Претседателот Стево Пендаровски, денеска на покана на турските власти, во Анкара присуствуваше на свечена церемонија на стапување на должност на претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган. Претседателот Стево Пендаровски честитајќи...
Download Best WordPress Themes Free Download
Download Premium WordPress Themes Free
Download Nulled WordPress Themes
Download WordPress Themes Free
free download udemy paid course
download mobile firmware
Download Nulled WordPress Themes
free download udemy course