fbpx

Дигитализација во секоја сфера, заклучок на бизнис-форумот на Копаоник

-

Потребна е дигитализација во секоја сфера, е генералниот заклучок од бизнис- форумот на Копаоник кој се одржа од 4 до 7 март.

„Централни теми на форумот беа дигитализацијата, образованието, креативната економија, развој на науката. Приоритет треба да биде реструктуирањето на јавните претпријатија, а истото се однесува и на оние кои се во државна сопственост“, истакна претседателот на Сојузот на економисти и претседател на програмскиот одбор на овој форум, Александар Влаховиќ.

На Форумот учествуваа повеќе од 1.200 учесници во рамките на 22 панели, три пленарни седници, шест специјални настани и три засебни обраќања до присутните.

Претставник од Македонија на годинашниот форум беше македонскиот бизнисмен, мнозинскиот сопственик на М6 „Инвесмент груп“ и претседател на Управниот одбор на винарницата „Тиквеш“, Светозар Јаневски, кој говореше на тема „Западен Балкан – предизвици: Регионална економска област“.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Студентите во октомври треба да ги продолжат стипендиите

Корисниците на правото на студентска стипендија остварено во некоја од изминатите академски години, а кои ги исполнуваат договорните услови за продолжување на истото, од понеделник можат да ги достават...