fbpx

Деветмина уапсени поради вмешаност во терористичкиот напад во Тунис

-

Девет лица биле уапсени поради поврзаност со терористичкиот напад што вчера се случи во музеј во Тунис, а во кој загинаа 23 лица, од кои 20 странски туристи, јавува „Би-Би-Си“.

Како што соопштиле туниските власти, четворица од уапсените биле директно поврзани со нападот, а другите петмина имале „врски со терористичката ќелија“.

Одговорноста за нападот во музејот „Бардо“ денеска ја презеде Исламска држава(ИД), преку порака објавена на „Твитер“.

Туниските власти ги идентификувале двајцата напаѓачи кои со автоматско оружје отвориле оган во музејот, од кои едниот, именуван како Јасин Лаабиди, им бил познат на безбедносните служби.

Тој и неговиот соучесник во нападот, Хатем Качнауи, беа убиени од безбедносните сили во антитерористичката акција.

Во нападот во музејот „Бардо“, освен тројца Тунижани, беа убиени турсти од Јапонија, Колумбија, Австралија и од уште неколку европски земји, а повеќе од 40 луѓе беа ранети.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Почнаа геомеханичките испитувања за изградба на автопатите на Коридорот 8

Со активности за геомеханичко испитување на земјиштето каде ќе минува алтернативниот пат на автопатот Тетово-Гостивар денеска на терен започнаа со реализација теренските градежни работи за изградба на автопатите на...
Download Nulled WordPress Themes
Download Premium WordPress Themes Free
Premium WordPress Themes Download
Download Nulled WordPress Themes
download udemy paid course for free
download redmi firmware
Free Download WordPress Themes
udemy course download free