fbpx

Детето од Штип починало од истоштеност и од премрзнатост

-

Тригодишното дете кое вчера беше најдено мртво кај местото Струмина чешма, во штипската населба Суитлак, починало од истоштеност и од премрзнатост, било утврдено по извршената обдукција на телото.

-По извршената обдукција на телото на детето, констатирано е дека нема траги на насилство. Детето, најверојатно, починало од премрзнатост и од прегладнетост – соопшти портпаролката на СВР Штип, Гордана Панајотова.

Мајката на починатиот Чинар, Бајрамиша Сулејманова, веднаш по наоѓањето на телото рече дека не верува дека само заталкало.

– Детето некој ми го зел од дома. Многу е мало за само да заталка. Ми беше најмирното дете – изјави Сулејманова.

Ромските невладини организации велат дека и другпат заталкувале мали деца, но со брзи и организирани потраги од ромската заедница, биле наоѓани. Ова е прв случај во последните години, исчезнато дете, да биде најдено мртво.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

На свадба пукал со автоматска пушка, го пренесувале на Фејсбук

СВР Велес - Отсек за недозволена трговија со дрога и оружје поднел кривична пријава против Б.Д.(24) од селото Долно Јаболчиште во општина Чашка, поради постоење основи на сомнение за...