Десетина лица се водат за исчезнати откако брод потона во реката Конго, соопштија властите на Конго.

Како што јавуваат локалните медиуми, најмалку 100 патници ја преживеале несреќата, а за четворица е потврдено дека се починати.

Конгоанските власти соопштија дена немало список на патници на бродот, поради што не се знае точниот број на преживеани и на исчезнати. Според очевидци, на бродот имало повеќе од 200 патници.

Бродоломот доаѓа две недели по бродската несреќа на конгоанското езерото Тангањика, во која загинаа 130 лица.