Кубанските власти прогласија десетдневна жалост поради смртта на револуционерниот лидер Фидел Кастро. Неговата урна ќе биде погребана на 4 декември, во историскиот југоисточен град Сантијаго де Куба.

„Од 26 ноември до 4 декември ќе бидат запрени јавните активности и свечености, а националното знаме ќе биде спуштено на половина копје на јавните згради и на воените објекти“, соопштија кубанските власти.

Претседателот на Куба и помал брат на Фидел, Раул Кастро, рано утринава соопшти дека Фидел починал синоќа и дека неговото тело ќе биде кремирано во раните утрински часови.

Поранешниот кубански претседател и револуционерен лидер почина на 91-годишна возраст, по долгогодишно боледување.