fbpx

Денеска судот ќе одлучува дали ќе го прифати обвинителниот акт против Заев

-

Денеска на отворена седница на која ќе се разгледуваат приговорите на обвинетите во случајот „Пуч“, Основниот суд Скопје 1 треба да се изјасни дали ќе ја прифати или отфрли кривичната пријава против лидерот на СДСМ, Зоран Заев.

Адвокатите ќе бараат судот да го отфрли обвинението против лидерот на СДСМ и случајот да заврши без судење, бидејќи сметаат дека нема кривично дело.

Во случајот „Пуч“, освен Заев, обвинети се и поранешниот разузнавач Зоран Верушевски, неговата сопруга, соработник на Заев во Општина Струмица и вработен во МВР. Тие се товарат за шпионажа, неовластено снимање, како и за насилство спрема највисоки државни органи.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Контроверзниот Милан Радоичиќ ја презеде одговорноста за нападот кај Бањска

Контроверзниот бизнисмен Милан Радоичиќ, кој беше осомничен од косовската полиција за оружениот инцидент кај селото Бањска, денеска ја презеде одговорноста за нападот врз косовската полиција, пренесува Радио Слободна Европа....