Централното претседателство на Демократската унија за интеграција за денеска закажало состанок во седиштето на партијата во Мала Речица, јавуваат медиумите.

На средбата се очекува да се разговара за пораките што вчера на лидерот на ДУИ, Али Ахмети, му ги пренела високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на Европска Унија, Федерика Могерини.

Централното претседателство се очекува да разговара и за последната средба на Ахмети со лидерот на СДСМ, Зоран Заев.

Од ДУИ соопштија дека Ахмети на средбата со Могерини, која вчера имаше средби со лидерите на парламентарните политички партии, невладините организации и со претседателот на државата, Ѓорге Иванов, истакнал дека тој и партијата остануваат посветени на наоѓањето на политичко решение за излез од актуелната криза околу составувањето на нова влада.