fbpx

Денеска се регистрирани 2 нови случаја на ковид-19, нема починати лица

-

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа се направени 2.216 тестирања, а регистрирани се 2 нови случаја на ковид-19 од Скопје.

Во изминатово деноноќие не се регистрирани оздравени пациенти, а нема ниту починати лица од оваа болест.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.684, бројката на оздравени пациенти е 149.977, на починати е 5.484, а бројот на активни случаи на ковид-19 во моментов изнесува 223.

Притоа, најголем број од активните случаи се од Скопје – вкупно 89, додека во Струга, Гевгелија, Кочани, Неготино, Ресен, Радовиш, Делчево, Пробиштип, Валандово, Богданци, Крушево, Демир Капија, Пехчево, Македонска Каменица и Дојран нема ниту еден заболен од ковид-19.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

На свадба пукал со автоматска пушка, го пренесувале на Фејсбук

СВР Велес - Отсек за недозволена трговија со дрога и оружје поднел кривична пријава против Б.Д.(24) од селото Долно Јаболчиште во општина Чашка, поради постоење основи на сомнение за...