Министерството за здравство информира дека во изминатото деноноќие се регистрирани 25 нови случаи на Ковид-19, и тоа во Скопје најмногу – дури 16, во Тетово 4, во Охрид и Велес по 2 и во Струга еден нов случај. Во изминативе 24 часа направени се 286 тестирања.

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починала 60-годишна пациентка од Куманово, хоспитализирана на клиниката од 27 април. Во ГОБ „8 септември“ починал 59-годишен пациент од Струга, примен на 16 мај и 51-годишен пациент од Скопје хоспитализиран на 4 мај.

Институтот за јавно здравје денеска регистрирал 8 оздравени пациенти, и тоа во Скопје 7, а во Прилеп еден оздравен.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 1.817, бројката на оздравени пациенти е 1.301, на починати е 104, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 412. Најголем број од активните случаи се во Скопје, вкупно 152.

На Клиниката за инфективни и фебрилни болести во изминативе 24 часа примени се 2 нови пациенти, хоспитализирани се вкупно 48 пациенти. Двајца пациенти се на механичка вентилација, 23 се потешко болни и на кислородна поддршка.

Во ГОБ „8 септември“ примени се 7 нови, а вкупно хоспитализирани 20 пациенти. На респиратор се 6 пациенти, а со потешка клиничка слика се уште 2 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 7, додека на домашно лекување се следат уште 2 пациенти. Во болницата во Штип се хоспитализирани 4 пациенти, нема пациенти кои се следат на домашно лекување. На инфективните одделенија во Тетово, Велес, Куманово, Охрид и Прилеп се хоспитализирани 47 пациенти позитивни и сомнителни на Ковид-19.