Судењето за убиството на медицинската сестра на Детската клиника во Скопје почнува денеска.

Убиството се случи на 9 јануари годинава, вечерта околу 19 часот, во кругот на комплексот Клиники „Мајка Тереза“ во Скопје, во потпокривната просторија на Клиниката за детски болести на седмиот кат.

Обвинето за убиството е 22-годишно момче од скопски Петровец, кое ќе одговара за убиство на бремено лице. Според обвинението, сè почнало со вербална расправија, по што тој најпрво ја турнал медицинската сестра на подот, а потоа ја задавил.