Времето во земјата денеска ќе биде променливо и облачно, а на повеќе места се очекуваат пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Во јужните и во источните делови од земјата врнежите ќе бидат поинтензивни, со појава на град.

Утринската температура ќе се движи од 4 до 11 Целзиусови степени, а дневната од 19 до 26 степени.

Во Скопје ќе преовладува променливо, а попладне нестабилно и облачно време со пороен дожд, грмежи и со засилен ветер.

Утринската температура ќе се движи до 7, а дневната ќе достигне 24 Целзиусови степени.