По еден ден пауза, демонстрантите денеска во 18 часот повторно се враќаат на улица. Денешниот протест ќе почне пред Специјалното јавно обвинителство, но сè уште не се знае каква ќе биде маршутата по која ќе се движат демонстрантите.

Протести за денеска се најавени и во Штип, Кочани и во Битола. Протестот во Штип ќе се почне во 18 часот, пред Основниот суд, а во Битола на плоштадот Магнолија.

Граѓанските организации од Битола денеска ќе се состанат да одлучат што понатаму со протестите против претседателот Ѓорге Иванов и градоначалникот Владимир Талески. Од организациите велат дека по синоќешниот протест заклучиле дека нивната цел не е да се судираат со полицијата. Неофицијално се дознава дека можно е вечерва протест да има и пред куќата на градоначалникот Талески.

За утре протест е најавен и во Прилеп, во 18 часот, на камената бина која се наоѓа во центарот на градот, а в четврток ќе се протестира и во Гостивар.

Изминативе неколку денови, освен во Скопје, се протестираше во Битола, Струмица, Велес и пред македонската амбасада во Вашингтон.