Фото: Prasesh Shiwakoti (Lomash) on Unsplash

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.480 тестови, а регистрирани се нови 693 случаи на ковид-19. Од вкупниот број позитивни лица, регистрирани се 170 реинфекции. Исто така евидентирани се и 827 оздравени пациенти.

„Во текот на изминатите 24 часа пријавени се две починати лица, од Скопје (77г) и Богданци (77г). Двете лица се починати во болнички услови. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин, не се регистрирани починати лица“, наведено е во соопштението на Министерството за здравство.

Досега во земјата се направени вкупно 2.131.728 тестирања. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 333.360, бројот на оздравени пациенти е 319.717, на починати е 9.400, а бројот на активни случаи изнесува 4.243.

Напишете коментар