Фото: Mufid Majnun on Unsplash

Веќе неколку дена по ред, бројот на новозаболени лица од ковид-19 е над 500. И денеска, од 3.029 направени тестирања, регистрирани се 550 нови случаи на ковид-19. Со ова, вкупниот број на активни случаи се искачи на 7.275, информираат од Министерството за здравство.

Притоа, во изминатово деноноќие регистрирани се 12 починати лица: 5 починати лица од Скопје (32г, 70г, 70г,  87г и 88г), 2 лица од Куманово (75г и 86г) и по едно починато лице од Велес (64г), Крива Паланка (69г), Струмица (63г), Кочани (87г) и Тетово (85г). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови. Дополнително, согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин, се пријавени четири починати лица со датум на смрт од 25.10.2021 до 30.10.2021 година.

Во изминативе 24 часа регистрирани сe 390 оздравени пациенти.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 204.416, бројот на оздравени пациенти е 189.947, а на починати се искачи на 7.194.